podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Norwegia - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Norwegia - wiza, ambasady, przepisy

Oslo     
norwegia
Norwegia - podróże do NorwegiiNorwegia - mapa krajuNorwegia - spis artykułów i galeriiNorwegia - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeNorwegia - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaNorwegia - szczepienia, zdrowie, poradyNorwegia - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EURONorwegia - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCONorwegia - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w na zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej/Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz w ramach strefy Schengen. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Norwegii jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Brak niezbędnych środków finansowych na czas pobytu w Norwegii nie może stanowić powodu odmowy wjazdu lub wydalenia obywatela RP z Norwegii. Każdy pobyt dłuższy niż dozwolony dla obywatela Unii Europejskiej (tj. 3 miesiące w przypadku pobytu turystycznego lub 6 miesięcy w przypadku pobytu osoby poszukującej pracy pod warunkiem zarejestrowania się w takim charakterze w norweskim urzędzie pracy – www.nav.no) wymaga uzyskania zezwolenia na pobyt. Szczegółowe informacje dla osób osiedlających się w Norwegii zawiera poradnik w języku polskim pt. „Nowicjusz w Norwegii” (www.nyinorge.no).
Informacje dla kierowców
Podczas pobytu o charakterze turystycznym honorowane jest polskie prawo jazdy. Obowiązuje używanie świateł mijania przez cały rok i pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Dzieci (dotyczy to również niemowląt) mogą być przewożone tylko w specjalnych dziecinnych fotelikach. Zimą, która w niektórych rejonach Norwegii rozpoczyna się już w październiku i może trwać do maja, bezwzględnie wymagane są opony zimowe z kolcami lub bez (w Oslo i niektórych innych dużych miastach należy opłacić specjalny podatek za jazdę na zimowych oponach z kolcami). Od kierowców ciężarówek wymagane jest posiadanie, oprócz zimowych opon, również łańcuchów. W razie braku odpowiednich opon lub innego sprzętu umożliwiającego jazdę w warunkach zimowych policja może zatrzymać pojazd aż do czasu ich uzupełnienia przez kierowcę.

Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego (dotyczy to również przepisów parkowania pojazdów) karane jest z całą bezwzględnością. Policja norweska nie spisuje protokółów policyjnych z niegroźnych wypadków drogowych zostawiając ocenę wypadków samym jego uczestnikom i firmom ubezpieczeniowym. Norweskie firmy ubezpieczeniowe posługują znormalizowanym międzynarodowym protokołem powypadkowym, który powinien znajdować się zawsze pojeździe.

W Norwegii jest wiele płatnych dróg i tuneli, przy czym są dwa rodzaje tzw. „bramek”: umożliwiające dokonywanie płatności gotówką i kartami płatniczymi oraz w pełni automatyczne działające w systemie „Autopass” (www.autopass.no), bez konieczności zatrzymywania się. W drugim przypadku opłatę za przejazd można uregulować po przejechaniu „bramki” w oznaczonych stacjach benzynowych przy drodze albo, tak jak jest w aglomeracji Oslo, na stacjach benzynowych „Esso” (www.fjellinjen.no).

Niedozwolone jest kierowanie pojazdem mechanicznym zarejestrowanym poza Norwegią, bez obecności właściciela pojazdu w pojeździe, przez mieszkańca Norwegi tj. osobę mającą prawo pobytu w Norwegii. Na witrynie internetowej norweskiego urzędu celnego (www.toll.no) znajduje się m.in. sporządzona w języku polskim informacja dotycząca poruszania się po Norwegii samochodem zarejestrowanym poza tym krajem (nie dotyczy turystów, lecz osób z prawem pobytu w Norwegii)
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń. Należy jednak pamiętać o surowości klimatu i dużych odległościach między miejscowościami, szczególnie w północnej części Norwegii. Jeśli ktoś planuje podróż samochodem na północ Norwegii, powinien wyjechać w okresie od końca maja do końca września. W pozostałych miesiącach należy liczyć się z tym, że niektóre drogi, mosty i przeprawy promowe mogą być zamknięte. Osoby udające się na Spitsbergen (prowincja Svalbard) powinny przed wyjazdem zarezerwować miejsca w hotelu i ściśle przestrzegać przepisów gubernatora Svalbardu dotyczących zasad poruszania się w regionie.
Przepisy celne
Norwegia nie jest w pełni objęta europejską unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż na terytorium Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów. Turyści podróżujący do Norwegii podlegają ograniczeniom ilościowym dotyczącym wwożenia towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Określenie „do użytku osobistego” dotyczy także towarów przewożonych z przeznaczeniem na prezenty. Sprzedaż ich jest naruszeniem prawa zagrożonym ich konfiskatą oraz dodatkową karą. W poważniejszych przypadkach konfiskacie może też podlegać pojazd, którym towary były przewożone. Oprócz rzeczy osobistego użytku potrzebnych na czas podróży, bez cła i innych podatków można wwieźć do Norwegii niżej wymienione towary, jeśli nie przekraczają one ustalonych limitów:

• Napoje alkoholowe: Obowiązują limity przy przywozie alkoholu (w zależności od rodzaju 1.5-3 l). Napoje alkoholowe mogą przywozić osoby, które ukończyły 18. rok życia. Napoje z zawartością alkoholu powyżej 22 proc. mogą wwozić osoby, które ukończyły 20. rok życia.

• Papierosy i wyroby tytoniowe: 200 szt. papierosów lub 250 g tytoniu i 200 szt. bibułek papierosowych (dotyczy to osób, które ukończyły 18. rok życia).

• Żywność, produkty mięsne i mleczne (przywożone z terenu państw UE/EOG): w sumie 10 kg mięsa i przetworów mięsnych, sera oraz innych rodzajów żywności z wyjątkiem karmy dla psów i kotów. Przywóz wymienionych produktów spoza terenu UE/EOG jest zabroniony. Dzieci do lat 12 nie mogą wwozić żywności z wyjątkiem napojów, czekolady i słodyczy potrzebnych na czas podróży.

• Paliwo: oprócz paliwa w baku pojazdu dodatkowo można wwieźć 10 l paliwa na 1 samochód w kanistrze przeznaczonym do przechowywania i przewozu paliwa.

Przedmioty, których przywóz jest zabroniony lub wymaga specjalnego zezwolenia: narkotyki, lekarstwa i trucizny (dozwolony jest przywóz niewielkich ilości lekarstw do użytku osobistego), wyroby alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 60 proc., broń i amunicja, fajerwerki, ziemniaki, zwierzęta egzotyczne, rośliny i części roślin przeznaczone do uprawy.

Przy wjeździe i wyjeździe można mieć przy sobie gotówkę (waluta norweska i inne waluty) o wartości nie przekraczającej łącznie kwoty 25 000 NOK. Gotówkę o wartości przekraczającej tę kwotę należy zadeklarować na specjalnym formularzu służbom celnym podczas przekraczania granicy. W przypadku zatrzymania na terytorium Norwegii po przekroczeniu granicy tzw. „zielonym pasem” odprawy celnej, policja i służby celne surowo traktują posiadanie towarów nie zadeklarowanych w ilościach przekraczających dopuszczalne normy.

Możliwe jest uzyskanie zwrotu podatku VAT za zakupione w wyznaczonych sklepach towary przeznaczone do użytku poza granicami Norwegii. Podstawą do ubiegania się o zwrot VAT przy wyjeździe z Norwegii jest wydany przez sklep druk Tax Free wraz dowodem zapłaty za towar (dotyczy sklepów będących w sieci Global Refund, www.globalrefund.com). Zakupione towary powinny być okazane w stanie nienaruszonym wraz z paszportem (ew. dowodem osobistym) w punkcie odbioru podatku VAT dla turystów. Znajdują się one na wszystkich lotniskach międzynarodowych oraz na samochodowych przejściach granicznych. W przypadku zakupu towarów w sklepach nie będących w sieci Global Refund, niektóre sklepy wystawiają wywozowe deklaracje celne, które okazuje się wraz z zakupionym towarem urzędowi celnemu celem potwierdzenia wywozu. Wypełnione deklaracje celne wysyła sie następnie pocztą do sklepu celem zwrotu VAT na podane konto bankowe. Szczegółowe przepisy celne zawiera witryna internetowa norweskiego urzędu celnego www.toll.no.



Przewóz zwierząt. Psy i koty mogą być przywożone z Polski do Norwegii na podstawie tzw. europejskiego paszportu dla zwierząt (z wyjątkiem ras zakazanych: pitbull terier, amerykański staffordshire terier, brazylijski fila, toso inu i dog amerykański). Od 1 października 2004 r. pies, kot czy fretka towarzyszące właścicielom w podróży do Norwegii (a także do państw Unii Europejskiej) muszą mieć paszporty. Do wyrobienia paszportu zwierzęcia z emblematami UE potrzebne są dokumenty zawierające dane o właścicielu zwierzęcia oraz informacje na temat imienia zwierzęcia, jego gatunku, rasy, płci, daty urodzenia i umaszczenia. Niezbędne jest także przedstawienie zaświadczenia o szczepieniach i przebytych chorobach. Zwierzę musi mieć identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce jego umieszczenia będą odnotowane w paszporcie. Zdjęcie zwierzęcia w paszporcie nie jest wymagane. Paszporty wydają lecznice weterynaryjne, których spis znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (www.mattilsynet.no).
Bezpieczeństwo
Norwegia jest krajem bezpiecznym. W okresie letnim jednak, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, rośnie liczba kradzieży kieszonkowych.
Przydatne informacje
• Przy wymianie walut konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią. Akceptowana jest większość kart.

• Na każdej stacji benzynowej można otrzymać broszurę zawierającą informację na temat stacji benzynowych danej sieci na terenie całego kraju sprzedających paliwo LPG. Pojazdem zasilanym gazem na wiele promów nie można wjechać.

• W okresie zimowym policja i służby celne mają prawo zabronić kontynuowania jazdy samochodem nie posiadającym prawidłowych zimowych opon lub łańcuchów (dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych).
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Oslo
Olav Kyrres plass 1
0244 Oslo, Norwegia
tel.: (00-47) 24 11 08 50 do 2
fax: (00-47) 24 11 81 53
E-mail: ambpol@online.no, polcons@online.no, polcons1@online.no
www.oslo.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Trondheim
Konsul honorowy Harald Johan Lydersen (języki: norweski, angielski)
TMV-kaia 23, 7485 Trondheim, Norway
tel.: (00-47) 738 769 00
fax: (00-47) 738 769 01
E-mail: harald.lydersen@deloitte.no

Konsulat Honorowy RP w Stavanger
Konsul honorowy Ulf-Einar Staalesen (języki: norweski, angielski)
Kongsgardbakken 3, 4000 Stavanger lub Postboks 24
4001 Stavanger, Norway
tel.: (00-47) 515 100 70
fax: (00-47) 515 100 71
E-mail: ues@steenstrup.no
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Królestwa Norwegii
ul. Chopina 2 A, 00-559 Warszawa
tel.: (0-22) 696 40 30; fax (0-22) 628 09 38
e-mail: emb.warsaw@mfa.no
www.amb-norwegia.pl

Wydział Konsularny
ul. Chopina 2 A, 00-559 Warszawa
tel.: (0-22) 629 09 36; fax (0-22) 629 80 05

Wydział Handlowy
ul. Chmielna 85/87, 00-805 Warszawa
tel.: (0-22) 581 05 81
fax: (0-22) 581 09 81
E-mail: warsaw@invanor.no